System szkolnictwa w Niemczech i w Polsce – oczami uczennicy XVII LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie

W artykule gazetki Klick pt. „Unterschiede zwischen Schulsystemen in Deutschland und Polen – Was ist besser für Schüler?“ uczennica XVII LO w Warszawie, Magdalena Witucka, porównała systemy szkolnictwa w Niemczech i w Polsce.  Tytuł mógłby sugerować, że autorka skupiła się jedynie na różnicach pomiędzy systemami w obu krajach, więc pragnę od razu nadmienić, że w tekście jest również mowa o podobieństwach. Nie odważę się odpowiedzieć na pytanie, który z tych systemów jest lepszy :-), jest bardzo dużo czynników, jakie należałoby wziąć pod uwagę, poza tym każdy mógłby znaleźć argumenty „pro” i „contra”. Ale na pewno warto wiedzieć,  jak to wygląda w kraju sąsiada. A poza tym jest to całkiem niezłe ujęcie jednego z możliwych tematów na egzaminie maturalnym z języka niemieckiego. (Na podstawie: Klick,  Online- Schülerzeitung , 13 luty 2012 http://blog.pasch-net.de/klick/archives/214-Unterschiede-zwischen-Schulsystem-in-Polen-und-Deutschland-was-ist-besser-fuer-Schueler.html#extended)

————

Kłopot mają jedynie nierzadko uczniowie i ich rodzice w Niemczech, którzy przeprowadzają się z Landu do Landu i stykają się wówczas często z  systemem szkolnictwa odmiennym od tego, z którym mieli do tej pory do czynienia. O tym, że nie jest to wcale błaha sprawa, można przekonać się podchodząc do quizu sprawdzającego wiedzę o systemach szkolnictwa w różnych Landach. Quiz został opublikowany przez Focus-Online w artykule pt. „Wer kennt sich aus im deutschen Schulsystem?“ z 3. sierpnia 2010 http://www.focus.de/schule/lernen/lernatlas/quiz/politik-gesellschaft/das-bildungs-babylon-wer-kennt-sich-aus-im-deutschen-schulsystem_aid_535359.html. Autorka, Andrea Hennis, stwierdza m.in. optymistycznie ;-): „In Rheinland-Pfalz werden Haupt- und Realschulen künftig zur Realschule plus zusammengefasst. Die rheinland-pfälzische Realschule plus heißt in Mecklenburg-Vorpommern Regionale Schule und in Sachsen Mittelschule und darf auf keinen Fall mit der Mittelschule in Bayern verwechselt werden, die eine aufgepeppte Hauptschule und mit der Werkrealschule in Baden-Württemberg und der Mittelstufenschule in Hessen vergleichbar ist. Alles klar?…“

Bildquelle:  © erysipel  / pixelio.de http://www.pixelio.de/media/161386

PS. Na portalu Statista http://de.statista.com, publikującym wyniki różnych ankiet, można zapoznać się z opracowaniem ankiety „Wie zufrieden sind Sie mit dem Schulsystem in Deutschland?” przeprowadzonej w Niemczech http://de.statista.com/statistik/daten/studie/159863/umfrage/zufriedenheit-mit-dem-schulsystem.  Podobne pytanie „Sind Sie mit dem deutschen Schulsystem zufrieden?” zadano rodzicom dzieci w wieku od 5 do 17 lat: http://de.statista.com/statistik/daten/studie/191426/umfrage/zufriedenheit-von-eltern-mit-dem-deutschen-schulsystem. Wyniki nieco się różnią. I zostając jeszcze przy rodzicach, których zdanie liczy się bardzo przy wyborze szkoły: warto zajrzeć do wyników kolejnej ankiety „Welche Kriterien sind Ihnen wichtig für eine gute Schule?”.  Z ankiety wynika, iż rodzice w Niemczech najwyżej cenią sobie dobrą atmosferę w szkole a najmniej ważne wydaje im się osiąganie przez uczniów dobrych wyników. Może to wydać się nieco prowokacyjne, ale dobre wyniki nie pojawiają się same z siebie: przyjazna atmosfera jest na pewno jednym z gwarantów szkolnych sukcesów. Jak to się przedstawia procentowo i jakie kryteria znalazły się pośrodku,  można dowiedzieć się pod linkiem http://de.statista.com/statistik/daten/studie/191444/umfrage/meinung-von-eltern-zu-kriterien-fuer-eine-gute-schule/.

To już miał być koniec, ale postanowiłam zajrzeć do informacji, co zdaniem rodziców należałoby zrobić, aby szkoły stały się lepsze:  „Was würden Sie an der Schule ändern, damit sie besser wird?”. http://de.statista.com/statistik/daten/studie/191478/umfrage/von-eltern-gewuenschte-verbesserungen-an-der-schule/. Ciekawe, jakie zdanie mieliby tutaj polscy uczniowie i ich rodzice. I tak powracamy do pytania, jakie postawiła w swoim tekście Magdalena Witucka :-).

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s