Unser erstes Kreuzworträtsel zum Thema „Ich und meine Welt„- Klasse 1b/c/e LO (DE/PL)

Das ist unser erstes Kreuzworträtsel zur Lektion „Ich und meine Welt„/ LB „Welttour 1“, das wir im Deutschunterricht  zusammen erstellt haben. (To nasza pierwsza krzyżówka na temat „Ich und meine Welt“/ podręcznik „Welttour 1“, którą utworzyliśmy wspólnie na lekcji języka niemieckiego:-)

http://goethe-aufgaben.waw.pl/bod/kreuzwortgenerator/Krzyzowka.html?game=25e770b17511b1eb

Aufgabe (fakultativ) für Klasse 1b/c/e: ein Kreuzworträtsel zum Thema „Ich und meine Welt“ erstellen. Termin: morgen, dh. der 26. Oktober 2012, 22.00 Uhr. (Zadanie fakultatywne dla klasy 1b/c/e:  Utworzyć krzyżówkę do tematu „Ich und meine Welt“. Termin: jutro, tzn. 26 października 2012, godz. 22.00)

Das Ziel der Aufgabe: Wiederholung des Wortschatzes vor der Kontrollarbeit, die am 30. Oktober  stattfindet. (Cel zadania: powtórzenie słownictwa przed pracą klasową, która odbędzie się 30 października.

Benutzt den Kreuzwortgenerator (Użyjcie generatora krzyżówkowego) http://goethe-aufgaben.waw.pl/bod/kreuzwortgenerator/KrzyzowkaGenerator.html

Erstellt euer eigenes Kreuzworträtsel zum Wortschatz von der 1. Lektion. (Utwórzcie waszą własną krzyżówkę do słownictwa z lekcji 1). Das Kreuzworträtsel sollte min.  15 Begriffe enthalten. (Krzyżówka powinna zawierać min. 15 pojęć). Das können Substantive, Verben, Adjektive und Zahlen bis 20 sein. (To mogą być rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki i liczebniki do 20).

Was sollt ihr in den Kreuzwortgenerator  eintragen? (Co powinniście wstawić do krzyżówkowego generatora?)

1. Das Thema und den Autor,  in diesem Fall (temat i autora, w tym przypadku): Kreuzworträtsel zum Thema „Ich und meine Welt_Kasia 1b“

2. Die Aufgabe (polecenie): Klicken Sie das Eingabefeld an und tragen Sie deutsche Wörter ein.

3. Begriffe: das erste Wort ist auf  Deutsch/ das nächste auf  Polnisch, z.B (pojęcia: pierwszy wyraz po niemiecku, drugi wyraz po polsku, np. Buch/książka).

Wenn euer Kreuzworträtsel fertig ist, kopiert bitte den Link und sendet den Link in einem Kommentar.(Gdy wasza krzyżówka będzie gotowa, skopiujcie jej link i prześlijcie ją w komentarzu).

Uwaga: Jeśli ktoś będzie mieć problem natury technicznej, proszę o zgłoszenie tego korzystając z  opcji komentarza.

Wskazówki, jak pisać na komputerze korzystając z niemieckiej klawiatury, znajdziecie tutaj: https://deutschkunterbund.wordpress.com/2012/04/01/pisanie-po-niemiecku-z-uzyciem-niemieckiej-klawiatury/

Advertisements

21 Gedanken zu “Unser erstes Kreuzworträtsel zum Thema „Ich und meine Welt„- Klasse 1b/c/e LO (DE/PL)

  1. deutschkunterbund

   Hallo Sebastian!

   vielen Dank für dein Kreuzworträtsel!
   Przy okazji chciałabym podziękować kilkorgu z Was za wczorajszą dyskusję nad użyciem słowa „Ciao“ w znaczeniu „Cześć“.
   W języku włoskim jest używane przy powitaniu i przy pożegnaniu, w języku niemieckim (poza szwajcarskim niemieckim) przy pożegnaniu.
   W Wikipediii niemieckiej jest też coś na ten temat: „Ciao [tʃao̯] ist ein italienisches Grußwort der informellen Kommunikation. Es wird in gleicher oder ähnlicher Bedeutung in vielen anderen Sprachen als Fremdwort benutzt. Im Deutschen ist, außer in der Deutschschweiz, die Verwendung nur als Abschiedsgruß üblich – vielleicht wegen Klangähnlichkeit zu tschüs –, nicht aber als Begrüßung, während in Italien der Gruß in beiden Situationen verwendet wird.“ http://de.wikipedia.org/wiki/Ciao_%28Gru%C3%9F%29

   I jeszcze jedna uwaga: w krzyżówce jest „fotograficzna“ pułapka:-)

   Grazie und ciao!
   en

  1. deutschkunterbund

   Hallo Kuba,

   Przepraszam, że publikuję Twoją krzyżówkę z opóźnieniem:-(
   Opóźnienie wynikło z tego, że Twój komentarz trafił do spamu i dopiero teraz go zauważyłam…
   Jak widzę, do krzyżówki można wstawiać też kilkuwyrazowe hasła, fajnie, że to zrobiłeś, nie wpadłam na to, a w ten sposób będzie można wstawiać różne wyrażenia i idiomy:-)

   Danke schön!
   en

  1. deutschkunterbund

   Guten Abend Klaudia,
   danke schön für dein Kreuzworträtsel!
   en
   PS. Zastawiłaś co prawda małą pułapkę:-) a mianowicie wyraz „przepraszam“, poradziłam sobie, ale chyba miałaś coś innego na myśli, ciekawe, czy inni dadzą sobie radę…. Nie wierz nigdy kobiecie.:-)! Niby mówi: przepraszam, ale tak naprawdę, to coś innego…..

  1. deutschkunterbund

   Hallo Marcin,

   dziękuję za krzyżówkę, ale przede wszystkim za Twoją wielkoduszność: wystarczająco długi czas, bo o ile się nie pomyliłam, naliczyłam 26 słówek w Twojej krzyżówce.
   Hut ab!
   en

  1. deutschkunterbund

   Hallo Wiktor,

   dziękuję za Twoją krzyżówkę. Skromność jest wielką zaletą, dobrze, że to dla Ciebie jest ważne. Komentarz przesłałam Ci na maila, przeczytałeś go;-)?
   en

  1. deutschkunterbund

   Hallo Konrad,

   ich freue mich sehr, dass du auch ein Kreuzworträtsel erstellt hast. Vielen Dank!
   I na dodatek 19 haseł do odgadnięcia:-)

   Mała uwaga dla osób rozwiązujących krzyżówkę: tam, gdzie jest hasło „język obcy“ , wpisać należy liczbę mnogą, czyli: „języki obce“ po niemiecku.
   W haśle „niewysportowany“ trafiła się mała literówka w wyrazie. Nie jestem za wpisywaniem niepoprawnej wersji, ale w paru przypadkach tak się zdarzyło, a wiem, że się sporo napracowaliście, za co pięknie dziękuję!
   Dlatego mam pytanie do wszystkich, którzy nadesłali krzyżówki: Co możemy zrobić w takiej sytuacji?
   en

   PS. Nie ma polecenia, ale…. mi samej też się tak kiedyś przydarzyło: jak poprawiałam inne informacje i zapomniałam wpisać polecenie ponownie. Myślę, że brak polecenia nikomu nie przeszkodzi, wiemy na jakich zasadach ta krzyżówka działa:-)

  1. deutschkunterbund

   Mam jeszcze małe pytanko:

   W tytule Twojej krzyżówki jest wpisana niejaka Kasia z 1c. Czyżby znowu jakiś chochlik;-)?
   en

 1. deutschkunterbund

  Hallo Klaudia, Sebastian, Michał, Kuba, Marcin, Albert, Wiktor und Konrad,

  bardzo dziękuję Wam wszystkim za nadesłane krzyżówki. Mam nadzieję, że dzięki nim udało się Wam i Waszym koleżankom i kolegom powtórzyć nieco:-) słownictwa z rozdziału pierwszego. Wiem, że czasami strona techniczna, np. wpisanie „ą“ sprawiała Wam psikusy i raptem wszystko potrafiło zniknąć. W przyszłości zatem warto zapisać najpierw całą krzyżówkę w programie WORD, szczególnie wtedy, gdy dajecie dużo haseł do odgadnięcia.

  Heute drücke ich allen die Daumen! (dzisiaj trzymam za wszystkich kciuki:-)
  en

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s